Podłoga lakierowana czy olejowana?

Lakier czy olej? Z tym dylematem spotyka się wielu klientów. Zarówno jeden jak i drugi system ma swoje zalety i wady.

Wybór związany jest głównie z przeznaczeniem konkretnej podłogi.

Lakier to powierzchnia umożliwiająca wzglednie łatwą konserwacje i utrzymanie w czystości. z pewnoscią zapewni jego użytkownikom spokój na wiele lat z trudami konserwacji takiej powierchni.


Drewno po olejowaniu uzyskuje swą naturalną barwę i uwidacznia się każdy szczegół, przy podłogach egzotycznych uzyskamy głębię koloru.

Olej najczęściej zalecamy na powierzchniach o większym nateżeniu ruchu, zaś lakier w lokalach mieszkalnych. Powierzchnia olejowana jest matowa z lekkim aksamitnym połyskiem. Główny skadnik stanowią oleje roślinne. Nie tylko zabezpieczają one powierzchnię (tak jak lakiery), ale też dodatkowo wnikają w głębsze warstwy drewna. Taka podłoga, w odróżnieniu od lakierowanej, jest matowa, z lekkim, aksamitnym połyskiem. W przypadku lakieru mamy pełną gamę od /extra matu/matu/półmatu/połysk/ekstra połysk.


Podłogi olejowane wymagają częstszej okresowej konserwacji powierzchni uzależnionej od intensywności użytkowania. Zaznaczyć jednak należy, iż drewno na podłogach olejowanych jest zabezpieczone pełniej, olej przenika przez drewno konserwując i impregnując jego powierzchnię na kilka do kilkunastu milimetrów w głąb.

Podłogi olejowane można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Przy zastosowaniu olejów zachowujemy naturalną strukturę drewna, także w dotyku, można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki.

Podłogi lakierowane po wytarciu się powierzchni nadają się już tylko do cyklinowania całej powierzchi i aplikacji nowej warstwy lakierów.

W łazience najlepiej sprawdza się rodzaj wykończenia olejem - drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni ale i głeboko w strukturach (pod uszkodzony w jednym miejscu lakier będzie dostawać się woda, która potem nie będzie miała możliwości odparowania). Niektóre oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem, niektóre można stosować same. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji używać środków polecanych przez producentów lakierów,olejów i wosków.

Olejowane powierzchnie wymagają wiekszej dbalości niż lakierowane. Jednak zarówno jedne i drugie wymagają starannej pielęgnacji aby zachowały swoje piękno na wiele lat.

Plusy podłogi olejowanej:

  • olejowana podłoga starzeje się w naturalny sposób, z wiekiem nabierając szlachetności starego dreewna.
  • jest odporna na uszkodzenia, a lekko zarysowane drewno ładnie się zasklepia.
  • w wypadku uszkodzenia istnieje możliwość miejscowej renowacji w prosty sposób , podłoga ma zdolność do samoregeneracji zatem ogromna zaletą podłóg olejowanych jest fakt, iż łatwiej jest im przywrócić pierwotny wygląd bez konieczności cyklinowania


Misusy podłogi olejowanej:

  • drewniany zaolejowany parkiet wymaga znacznie staranniejszej pielęgnacji niż ten pokryty lakierem. Drewniana podłoga zaimpregnowana olejami lub woskami podlega szybszemu procesowi zużycia w porównaniu do podłóg lakierowanych. Powodowane jest to tym, że olej w porównaniu do powłoki lakierowanej nie tworzy warstwy na drewnie tylko w nie wnika i jest to jedna z przyczyn jego szybszego wycierania się.
  • co pół roku / 1 rok należy go dodatkowo zaimpregnować warstwą oleju renowacyjnego
  • bardziej niż lakierowany wyciera się i rysuje, np. pod przesuwanymi krzesłami, należy więc pod meblami przymocować podkładki z filcu (to jednak dotyczy również lakieru)